Checkout for WooCommerce - en to fr_FR translation catalogue (124 entries)

en: Order Submitted
fr_FR: Commande soumise

en: Special Offer
fr_FR: Offre spéciale

en: Order Received
fr_FR: Commande reçue

en: Welcome back
fr_FR: Heureux de vous revoir

en: Method
fr_FR: Méthode

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Close Cart
fr_FR: Fermer le panier

en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version.
fr_FR: Votre site utilise une <strong>version non sécurisée</strong> de PHP qui n'est plus prise en charge. Veuillez contacter votre hébergeur pour qu'il mette à jour votre version de PHP.

note: translators: %s - checkoutwc.com URL for documentation with more details.
en: <strong>Note:</strong> CheckoutWC is disabled on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Need help? Click here.</a>
fr_FR: <strong>Remarque :</strong> CheckoutWC est désactivé sur votre site jusqu'à ce que vous ayez résolu le problème. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Besoin d'aide ? Cliquez ici.</a>

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WordPress %s or later.
fr_FR: CheckoutWC nécessite WordPress %s ou une version ultérieure.

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WooCommerce %s or later.
fr_FR: CheckoutWC nécessite WooCommerce %s ou une version ultérieure.

en: No thanks, just complete my order
fr_FR: Non merci, il suffit de compléter ma commande

en: Your order is almost complete...
fr_FR: Votre commande est presque terminée...

en: Add this offer to your order and save!
fr_FR: Ajoutez cette offre à votre commande et économisez !

en: Product not found
fr_FR: Produit introuvable

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
fr_FR: La date de la dernière commande de ce produit, dans le fuseau horaire du site.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
fr_FR: Limiter l'ensemble de résultats aux produits dont le stock est bas ou en rupture de stock. (obsolète)

en: Search by similar product name or sku.
fr_FR: Recherche par nom de produit similaire ou SKU.

en: There was an error logging in. Please check your credentials and try again.
fr_FR: Il y a eu une erreur de connexion. Veuillez vérifier vos identifiants et réessayer.

en: Use Recommended
fr_FR: Utilisation recommandée

en: Use Your Address
fr_FR: Utilisez votre adresse

en: Reenter Address
fr_FR: Saisir à nouveau l'adresse

en: Use Existing Address
fr_FR: Utiliser l'adresse existante

en: Use recommended address instead?
fr_FR: Utiliser l'adresse recommandée à la place ?

en: We're unable to verify your address, but found a close match.
fr_FR: Nous n'avons pas pu vérifier votre adresse, mais nous avons trouvé une correspondance proche.

en: We are unable to verify your address.
fr_FR: Nous ne sommes pas en mesure de vérifier votre adresse.

en: Please confirm you would like to use this address or try again.
fr_FR: Veuillez confirmer que vous souhaitez utiliser cette adresse ou réessayer.

en: You Entered
fr_FR: Vous êtes entré

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

note: translators: %s is the postcode field label
en: Email address contains invalid domain name.
fr_FR: L'adresse électronique contient un nom de domaine non valide.

note: translators: %s is the postcode field label
en: Please enter a valid %s.
fr_FR: Veuillez entrer un %s valide.

en: Full name
fr_FR: Nom complet

en: House number
fr_FR: Numéro de maison

en: Street name
fr_FR: Nom de rue

en: Billing address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Logged in with PayPal. Please continue your order below.
fr_FR: Connecté avec PayPal. Veuillez terminer votre commande ci-dessous.

en: You have been unsubscribed from our cart reminder emails.
fr_FR: Vous avez été désabonné de nos courriels de rappel de panier.

en: Complete Order
fr_FR: Finaliser la commande

en: This order was abandoned and subsequently recovered.
fr_FR: Cet ordre a été abandonné et récupéré par la suite.

en: Address Search
fr_FR: Recherche d’adresse

en: Search for your address
fr_FR: Recherche de votre adresse

en: Or enter address manually.
fr_FR: Ou saisir l'adresse manuellement.

en: Add Address Line 2
fr_FR: Ajouter la ligne d'adresse 2

en: Add Company
fr_FR: Ajouter Entreprise

en: Pick up
fr_FR: Ramassage

en: Ship
fr_FR: Livraison

en: Delivery method
fr_FR: Méthode de livraison

en: Pickup locations
fr_FR: Lieu de ramassage

en: Pick up in store
fr_FR: Retrait en magasin

en: Pickup
fr_FR: Ramassage

en: Pickup Location
fr_FR: Lieu de retrait

en: Pickup instructions
fr_FR: Instructions de ramassage

en: Usually ready in 1 hour.
fr_FR: Généralement prêt en 1 heure.

en: Usually ready in 2 hours.
fr_FR: Habituellement prêt en 2 heures.

en: Usually ready in 4 hours.
fr_FR: Habituellement prêt en 4 heures.

en: Usually ready in 24 hours.
fr_FR: Habituellement prêt en 24 heures.

en: Usually ready in 2-4 days.
fr_FR: Habituellement prêt en 2 à 4 jours.

en: Usually ready in 5+ days.
fr_FR: Habituellement prêt en 5+ jours.

en: Review
fr_FR: Revue

en: Congrats! You get free standard shipping.
fr_FR: Félicitations ! Vous bénéficiez de la livraison standard gratuite.

note: translators: %s is the amount remaining for free shipping
en: You're %s away from free shipping!
fr_FR: Vous êtes à %s de la livraison gratuite!

en: Please enter a valid phone number.
fr_FR: Veuillez entrer un numéro de téléphone valide.

en: Please enter your first and last name.
fr_FR: Veuillez saisir votre nom et votre prénom.

en: Shipping address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Please enter a new quantity:
fr_FR: Veuillez entrer une nouvelle quantité:

en: 3-digit security code usually found on the back of your card. American Express cards have a 4-digit code located on the front.
fr_FR: Code de sécurité à trois chiffres qui se trouve généralement au dos de votre carte. Les cartes American Express ont un code à 4 chiffres situé au recto.

en: Are you sure you want to remove this item from your cart?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir retirer cet article de votre panier ?

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
fr_FR: Veuillez saisir un code postal valide.

en: Continue to pickup
fr_FR: Poursuivre le ramassage

en: Start with post/zip code or street
fr_FR: Commencez par le code postal ou la rue

en: Shipping method
fr_FR: Mode de livraison

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Have a promo code? Click here.
fr_FR: Vous avez un code de promotion ? Cliquez ici.

en: Promo Code
fr_FR: Code promo

en: Enter Promo Code
fr_FR: Entrez le code promo

en: Remove this item
fr_FR: Enlever cet article

en: Proceed to checkout
fr_FR: Procéder au paiement

en: Continue shopping
fr_FR: Continuer vos achats

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Something went wrong. SendWP was not installed correctly.
fr_FR: Quelque chose a mal tourné. SendWP n'a pas été installé correctement.

en: Ship to
fr_FR: Livrée à

en: No shipping methods available
fr_FR: Aucune méthode d'expédition disponible

en: All transactions are secure and encrypted.
fr_FR: Toutes les transactions sont sécurisées et cryptées.

en: Your order is free. No payment is required.
fr_FR: Votre commande est gratuite. Aucun paiement requis.

en: Same as shipping address
fr_FR: Identique à l'adresse de livraison

en: Use a different billing address
fr_FR: Différente de l’adresse de facturation

en: Return to cart
fr_FR: Retour au panier

en: Continue to shipping
fr_FR: Procéder à la livraison

en: Continue to payment
fr_FR: Procéder au paiement

en: Review order
fr_FR: Vérifier la commande

en: Return to information
fr_FR: Retour à l'information

en: Return to shipping
fr_FR: Retour à l'expédition

en: Return to payment
fr_FR: Retour au paiement

en: Or
fr_FR: Ou

en: Decrement
fr_FR: Décrémentation

en: Increment
fr_FR: Incrément

en: Unsubscribe
fr_FR: Se désabonner

en: It looks like you already have an account. Please enter your login details below.
fr_FR: Il semble que vous ayez déjà un compte. Veuillez entrer vos données de connexion ci-dessous.

en: If you have shopped with us before, please enter your login details below.
fr_FR: Si vous avez déjà effectué des achats chez nous, veuillez saisir vos données de connexion ci-dessous.

en: Or continue as guest
fr_FR: Ou continuer en tant qu'invité

en: No thanks
fr_FR: Non merci

en: Show order summary
fr_FR: Afficher le récapitulatif de la commande

en: Hide order summary
fr_FR: Masquer le récapitulatif de la commande

en: Express checkout
fr_FR: Caisse express

en: Order review
fr_FR: Avis de Commande

en: Already have an account with us?
fr_FR: Vous avez déjà un compte chez nous ?

en: Log in.
fr_FR: S’identifier.

note: translators: %s: site name
en: Create %s shopping account.
fr_FR: Créer un compte %s shopping.

en: If you do not have an account, we will create one for you.
fr_FR: Si vous n'avez pas de compte, nous allons en créer un pour vous.

note: translators: %1 is the customer's name, %2 is their email address
en: Welcome back, %1$s (%2$s).
fr_FR: Bon retour, %1$s (%2$s).

en: Log out.
fr_FR: Déconnecter.

en: Billing and Shipping address
fr_FR: Adresse de facturation et de livraison

en: Your Cart
fr_FR: Votre panier

en: Select the address that matches your card or payment method.
fr_FR: Sélectionnez l'adresse qui correspond à votre carte ou à votre mode de paiement.

note: translators: %s is the order number
en: Order %s
fr_FR: Commande %s

note: translators: %s is the billing first name
en: Thank you %s!
fr_FR: Merci %s !

en: Order status
fr_FR: Statut de la commande

en: Order updates
fr_FR: Mettre à jour les commandes

en: You’ll get shipping and delivery updates by email.
fr_FR: Vous recevrez des mises à jour sur l'expédition et la livraison par courriel.

en: Contact information
fr_FR: Informations de contact

en: Shipping
fr_FR: Livraison

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Your Cart is Empty
fr_FR: Le Panier est vide

note: Description of the plugin/theme
en: Beautiful, conversion optimized checkout templates for WooCommerce.
fr_FR: Magnifiques modèles de caisse optimisés pour WooCommerce.
