Checkout for WooCommerce - en to it_IT translation catalogue (126 entries)

en: Order Submitted
it_IT: Ordine inviato

en: Special Offer
it_IT: Offerta speciale

en: Order Received
it_IT: Ordine Ricevuto

en: Welcome back
it_IT: Bentornato

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Method
it_IT: Metodo

en: Payment
it_IT: Pagamento

en: Close Cart
it_IT: Chiudi carrello

en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version.
it_IT: Il vostro sito utilizza una <strong>versione non sicura</strong> di PHP, non più supportata. Contattate il vostro provider di hosting web per aggiornare la versione di PHP.

note: translators: %s - checkoutwc.com URL for documentation with more details.
en: <strong>Note:</strong> CheckoutWC is disabled on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Need help? Click here.</a>
it_IT: <strong>Nota:</strong> CheckoutWC è disabilitato sul vostro sito finché non risolvete il problema. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Avete bisogno di aiuto? Fate clic qui.</a>

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WordPress %s or later.
it_IT: CheckoutWC richiede WordPress %s o successivo.

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WooCommerce %s or later.
it_IT: CheckoutWC richiede WooCommerce %s o successivo.

en: No thanks, just complete my order
it_IT: No grazie, completate il mio ordine

en: Your order is almost complete...
it_IT: Il vostro ordine è quasi completo...

en: Add this offer to your order and save!
it_IT: Aggiungi questa offerta al tuo ordine e risparmia!

en: Product not found
it_IT: Prodotto non trovato

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
it_IT: La data in cui è stato effettuato l'ultimo ordine per questo prodotto, nel fuso orario del sito.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
it_IT: Limita l'insieme dei risultati ai prodotti che sono bassi o esauriti. (Deprecato)

en: Search by similar product name or sku.
it_IT: Cerca per nome prodotto simile o sku.

en: There was an error logging in. Please check your credentials and try again.
it_IT: C'è stato un errore di registrazione. Controlla le tue credenziali e riprova.

en: Use Recommended
it_IT: Uso consigliato

en: Use Your Address
it_IT: Utilizzate il vostro indirizzo

en: Reenter Address
it_IT: Reinserire l'indirizzo

en: Use Existing Address
it_IT: Utilizzare l'indirizzo esistente

en: Use recommended address instead?
it_IT: Utilizzare invece l'indirizzo consigliato?

en: We're unable to verify your address, but found a close match.
it_IT: Non siamo in grado di verificare il suo indirizzo, ma abbiamo trovato una corrispondenza vicina.

en: We are unable to verify your address.
it_IT: Non siamo in grado di verificare il vostro indirizzo.

en: Please confirm you would like to use this address or try again.
it_IT: Confermare di voler utilizzare questo indirizzo o riprovare.

en: You Entered
it_IT: Sei entrato

en: Recommended
it_IT: Raccomandato

note: translators: %s is the postcode field label
en: Email address contains invalid domain name.
it_IT: L'indirizzo e-mail contiene un nome di dominio non valido.

note: translators: %s is the postcode field label
en: Please enter a valid %s.
it_IT: Per favore, inserisci un valido %s.

en: Full name
it_IT: Nome completo

en: House number
it_IT: Numero civico

en: Street name
it_IT: Via/Piazza

en: Billing address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Logged in with PayPal. Please continue your order below.
it_IT: Sei connesso con PayPal. Puoi continuare il tuo ordine qui sotto.

en: You have been unsubscribed from our cart reminder emails.
it_IT: L'utente è stato cancellato dalle nostre e-mail di promemoria del carrello.

en: Complete Order
it_IT: Completa l’ordine

en: This order was abandoned and subsequently recovered.
it_IT: L'ordine è stato abbandonato e successivamente recuperato.

en: Address Search
it_IT: Cerca sulla Mappa

en: Search for your address
it_IT: Cerca il tuo indirizzo

en: Or enter address manually.
it_IT: Oppure inserire l'indirizzo manualmente.

en: Add Address Line 2
it_IT: Aggiungere la linea dell'indirizzo 2

en: Add Company
it_IT: Aggiungi Richiedente

en: Pick up
it_IT: Ritiro

en: Ship
it_IT: Spedizione

en: Delivery method
it_IT: Metodo di consegna

en: Pickup locations
it_IT: Luoghi di ritiro

en: Pick up in store
it_IT: Ritiro in negozio

en: Pickup
it_IT: Ritiro

en: Pickup Location
it_IT: Sede Ritiro

en: Pickup instructions
it_IT: Istruzioni per il ritiro

en: Usually ready in 1 hour.
it_IT: Di solito è pronto in 1 ora.

en: Usually ready in 2 hours.
it_IT: Di solito è pronto in 2 ore.

en: Usually ready in 4 hours.
it_IT: Di solito è pronto in 4 ore.

en: Usually ready in 24 hours.
it_IT: Solitamente è pronto in 24 ore.

en: Usually ready in 2-4 days.
it_IT: Di solito è pronto in 2-4 giorni.

en: Usually ready in 5+ days.
it_IT: Di solito è pronto in più di 5 giorni.

en: Review
it_IT: Revisione

en: Congrats! You get free standard shipping.
it_IT: Congratulazioni! Hai la spedizione standard gratuita.

note: translators: %s is the amount remaining for free shipping
en: You're %s away from free shipping!
it_IT: Sei a %s dalla spedizione gratuita!

en: Please enter a valid phone number.
it_IT: Inserisci un numero di telefono valido.

en: Please enter your first and last name.
it_IT: Inserisci il tuo nome e cognome.

en: Shipping address
it_IT: Indirizzo di consegna

en: Please enter a new quantity:
it_IT: Inserisci una nuova quantità:

en: 3-digit security code usually found on the back of your card. American Express cards have a 4-digit code located on the front.
it_IT: Codice di sicurezza a 3 cifre che di solito si trova sul retro della carta. Le carte American Express hanno un codice a 4 cifre che si trova sul fronte.

en: Are you sure you want to remove this item from your cart?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo articolo dal tuo carrello?

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
it_IT: Inserire un C.A.P. valido.

en: Continue to pickup
it_IT: Continuare a prelevare

en: Start with post/zip code or street
it_IT: Iniziare con il codice postale o la via

en: Shipping method
it_IT: Modalità di spedizione

en: Apply
it_IT: Applica

en: Have a promo code? Click here.
it_IT: Hai un codice promozionale? Clicca qui.

en: Promo Code
it_IT: Codice promozionale

en: Enter Promo Code
it_IT: Inserisci il codice promozionale

en: Remove this item
it_IT: Rimuovi questo articolo

en: Proceed to checkout
it_IT: Procedi al pagamento

en: Continue shopping
it_IT: Continua lo shopping

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Something went wrong. SendWP was not installed correctly.
it_IT: Qualcosa è andato storto. SendWP non è stato installato correttamente.

en: Ship to
it_IT: Spedire a

en: No shipping methods available
it_IT: Nessun metodo di spedizione disponibile

en: All transactions are secure and encrypted.
it_IT: Tutte le transazioni sono sicure e criptate.

en: Your order is free. No payment is required.
it_IT: Il tuo ordine non richiede un pagamento.

en: Same as shipping address
it_IT: Uguale all'indirizzo di spedizione

en: Use a different billing address
it_IT: Utilizza un indirizzo di fatturazione diverso

en: Return to cart
it_IT: Torna al carrello

en: Continue to shipping
it_IT: Procedi alla spedizione

en: Continue to payment
it_IT: Effettua il Pagamento

en: Review order
it_IT: Controlla ordine

en: Return to information
it_IT: Ritorno alle informazioni

en: Return to shipping
it_IT: Ritorno alla spedizione

en: Return to payment
it_IT: Ritorno al pagamento

en: Or
it_IT: Oppure

en: Decrement
it_IT: Decremento

en: Increment
it_IT: Incremento

en: Unsubscribe
it_IT: Disiscriversi

en: It looks like you already have an account. Please enter your login details below.
it_IT: Sembra che tu abbia già un account. Inserisci i tuoi dati di accesso qui sotto.

en: If you have shopped with us before, please enter your login details below.
it_IT: Se hai già fatto acquisti con noi, inserisci i tuoi dati di accesso qui sotto.

en: Or continue as guest
it_IT: O continuare come ospite

en: No thanks
it_IT: No grazie

en: Show order summary
it_IT: Mostra il riepilogo dell’ordine

en: Hide order summary
it_IT: Nascondi il riepilogo dell'ordine

en: Express checkout
it_IT: Cassa veloce

en: Information
it_IT: Informazioni

en: Order review
it_IT: Revisione dell'ordine

en: Already have an account with us?
it_IT: Hai già un account?

en: Log in.
it_IT: Accedi.

note: translators: %s: site name
en: Create %s shopping account.
it_IT: Crea un account %s.

en: If you do not have an account, we will create one for you.
it_IT: Se non hai ancora un account, ne creeremo uno per te.

note: translators: %1 is the customer's name, %2 is their email address
en: Welcome back, %1$s (%2$s).
it_IT: Bello rivederti, %1$s (%2$s).

en: Log out.
it_IT: Esci.

en: Billing and Shipping address
it_IT: Indirizzo di fatturazione e spedizione

en: Your Cart
it_IT: Il tuo carrello

en: Select the address that matches your card or payment method.
it_IT: Selezionare l'indirizzo che corrisponde alla carta o al metodo di pagamento.

note: translators: %s is the order number
en: Order %s
it_IT: Ordine %s

note: translators: %s is the billing first name
en: Thank you %s!
it_IT: Grazie %s!

en: Order status
it_IT: Stato dell'ordine

en: Order updates
it_IT: Aggiornamenti sull’ordine

en: You’ll get shipping and delivery updates by email.
it_IT: Riceverai via e-mail gli aggiornamenti per la spedizione e la consegna.

en: Contact information
it_IT: I tuoi recapiti

en: Shipping
it_IT: Spedizione

en: Login
it_IT: Accedi

en: Your Cart is Empty
it_IT: Il tuo carrello è vuoto

note: Description of the plugin/theme
en: Beautiful, conversion optimized checkout templates for WooCommerce.
it_IT: Bellissimi modelli di checkout per WooCommerce ottimizzati per le conversioni.
