Checkout for WooCommerce - en to ja_JP translation catalogue (126 entries)

en: Order Submitted
ja_JP: 注文の提出

en: Special Offer
ja_JP: スペシャル・オファー

en: Order Received
ja_JP: ご注文完了

en: Welcome back
ja_JP: ようこそ

en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

en: Method
ja_JP: 方法

en: Payment
ja_JP: 支払い

en: Close Cart
ja_JP: カートを閉じる

en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version.
ja_JP: あなたのサイトは、サポートが終了した<strong>安全でないバージョンの</strong>PHPを実行しています。PHPのバージョンを更新するために、ウェブホスティングプロバイダに連絡してください。

note: translators: %s - checkoutwc.com URL for documentation with more details.
en: <strong>Note:</strong> CheckoutWC is disabled on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Need help? Click here.</a>
ja_JP: <strong>注意：</strong>問題を解決するまで、あなたのサイトではCheckoutWCが無効になっています。<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ヘルプが必要ですか？ここをクリックしてください。</a>

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WordPress %s or later.
ja_JP: CheckoutWCはWordPress %s以降が必要です。

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WooCommerce %s or later.
ja_JP: CheckoutWCは、WooCommerce %s以降が必要です。

en: No thanks, just complete my order
ja_JP: 結構です、注文を完了してください

en: Your order is almost complete...
ja_JP: ご注文はもうすぐ完了です...

en: Add this offer to your order and save!
ja_JP: このキャンペーンをご注文に追加して、お得にお買い求めください！

en: Product not found
ja_JP: 商品が見つかりません

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
ja_JP: この商品の最終注文が行われた日付（サイトのタイムゾーン）。

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
ja_JP: 在庫が少ない、または在庫切れの商品に結果セットを制限する。(非推奨)

en: Search by similar product name or sku.
ja_JP: 類似商品名または sku で検索します。

en: There was an error logging in. Please check your credentials and try again.
ja_JP: ログインにエラーが発生しました。資格情報をご確認の上、再度お試しください。

en: Use Recommended
ja_JP: 使用推奨

en: Use Your Address
ja_JP: 住所を利用する

en: Reenter Address
ja_JP: アドレスの再入力

en: Use Existing Address
ja_JP: 既存のアドレスを使用する

en: Use recommended address instead?
ja_JP: 推奨アドレスで代用？

en: We're unable to verify your address, but found a close match.
ja_JP: お客様のご住所を確認することができませんが、近いものが見つかりました。

en: We are unable to verify your address.
ja_JP: お客様のご住所を確認することができません。

en: Please confirm you would like to use this address or try again.
ja_JP: このアドレスを使用することを確認するか、もう一度やり直してください。

en: You Entered
ja_JP: 入力しました。

en: Recommended
ja_JP: 推奨

note: translators: %s is the postcode field label
en: Email address contains invalid domain name.
ja_JP: メールアドレスに無効なドメイン名が含まれています。

note: translators: %s is the postcode field label
en: Please enter a valid %s.
ja_JP: 有効な%sを入力してください。

en: Full name
ja_JP: フルネーム

en: House number
ja_JP: ハウスナンバー

en: Street name
ja_JP: 通り 名

en: Billing address
ja_JP: お客様情報

en: Logged in with PayPal. Please continue your order below.
ja_JP: PayPal でログインしています。以下のご注文を継続してください。

en: You have been unsubscribed from our cart reminder emails.
ja_JP: カートリマインダーメールの配信が停止されています。

en: Complete Order
ja_JP: 完全な注文

en: This order was abandoned and subsequently recovered.
ja_JP: この注文は放棄され、その後、回収されました。

en: Address Search
ja_JP: アドレス検索

en: Search for your address
ja_JP: 住所を検索する

en: Or enter address manually.
ja_JP: または、アドレスを手入力します。

en: Add Address Line 2
ja_JP: アドレス2行目を追加

en: Add Company
ja_JP: 会社を追加

en: Pick up
ja_JP: ピックアップ

en: Ship
ja_JP: シップ

en: Delivery method
ja_JP: 配送方法

en: Pickup locations
ja_JP: ピックアップの場所

en: Pick up in store
ja_JP: 店舗でのお受け取り

en: Pickup
ja_JP: ピックアップ

en: Pickup Location
ja_JP: 受け取り場所

en: Pickup instructions
ja_JP: ピックアップの説明

en: Usually ready in 1 hour.
ja_JP: 通常1時間で出来上がります。

en: Usually ready in 2 hours.
ja_JP: 通常2時間で完成します。

en: Usually ready in 4 hours.
ja_JP: 通常4時間で出来上がります。

en: Usually ready in 24 hours.
ja_JP: 通常24時間以内に準備可能です。

en: Usually ready in 2-4 days.
ja_JP: 通常2～4日で出来上がります。

en: Usually ready in 5+ days.
ja_JP: 通常5日以上かかります。

en: Review
ja_JP: レビュー

en: Congrats! You get free standard shipping.
ja_JP: おめでとうございます。標準で送料が無料になります。

note: translators: %s is the amount remaining for free shipping
en: You're %s away from free shipping!
ja_JP: 送料無料まであと%sですね。

en: Please enter a valid phone number.
ja_JP: 有効な電話番号を入力してください。

en: Please enter your first and last name.
ja_JP: 姓と名を入力してください。

en: Shipping address
ja_JP: お届け先住所

en: Please enter a new quantity:
ja_JP: 新しい数量を入力してください：

en: 3-digit security code usually found on the back of your card. American Express cards have a 4-digit code located on the front.
ja_JP: 通常、カードの裏面に記載されている3桁のセキュリティコード。アメリカン・エキスプレス・カードには4桁のコードが前面に記載されています。

en: Are you sure you want to remove this item from your cart?
ja_JP: カートからこのアイテムを削除してもよろしいですか？

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
ja_JP: 有効な郵便番号を入力してください。

en: Continue to pickup
ja_JP: 引き続きピックアップ

en: Start with post/zip code or street
ja_JP: 郵便番号、郵便番号、または郵便番号から始めてください。

en: Shipping method
ja_JP: 発送方法

en: Apply
ja_JP: 許可

en: Have a promo code? Click here.
ja_JP: プロモコードをお持ちですか？ここをクリックしてください。

en: Promo Code
ja_JP: プロモコード

en: Enter Promo Code
ja_JP: プロモコードを入力してください

en: Remove this item
ja_JP: このアイテムを削除

en: Proceed to checkout
ja_JP: お支払いへ進む

en: Continue shopping
ja_JP: 買い物を続ける

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Something went wrong. SendWP was not installed correctly.
ja_JP: 何か問題があります。SendWP が正しくインストールされませんでした。

en: Ship to
ja_JP: お届け先

en: No shipping methods available
ja_JP: 発送方法はありません。

en: All transactions are secure and encrypted.
ja_JP: すべての取引は安全で暗号化されています。

en: Your order is free. No payment is required.
ja_JP: あなたの注文は無料です。支払いは必要ありません。

en: Same as shipping address
ja_JP: 配送先住所と同じ

en: Use a different billing address
ja_JP: 異なる請求先住所を使用します

en: Return to cart
ja_JP: 戻る

en: Continue to shipping
ja_JP: 出荷を続ける

en: Continue to payment
ja_JP: 支払いに進む

en: Review order
ja_JP: 注文の確認

en: Return to information
ja_JP: 情報に戻る

en: Return to shipping
ja_JP: 出荷に戻る

en: Return to payment
ja_JP: 支払いに戻る

en: Or
ja_JP: または

en: Decrement
ja_JP: デクリメント

en: Increment
ja_JP: インクリメント

en: Unsubscribe
ja_JP: 退会

en: It looks like you already have an account. Please enter your login details below.
ja_JP: すでにアカウントをお持ちのようです。以下にログイン情報を入力してください。

en: If you have shopped with us before, please enter your login details below.
ja_JP: 以前に当店でお買い物をされたことがある方は、以下にログイン情報を入力してください。

en: Or continue as guest
ja_JP: またはゲストとして継続

en: No thanks
ja_JP: いいえ、結構です

en: Show order summary
ja_JP: 注文の要約を表示する

en: Hide order summary
ja_JP: 注文の概要を隠す

en: Express checkout
ja_JP: エクスプレスチェックアウト

en: Information
ja_JP: インフォメーション

en: Order review
ja_JP: 注文レビュー

en: Already have an account with us?
ja_JP: 既に私たちと口座をお持ちですか？

en: Log in.
ja_JP: ログインして.

note: translators: %s: site name
en: Create %s shopping account.
ja_JP: ショッピング アカウント %s を作成します。

en: If you do not have an account, we will create one for you.
ja_JP: あなたがアカウントを持っていない場合は、我々はあなたのために1つを作成します。

note: translators: %1 is the customer's name, %2 is their email address
en: Welcome back, %1$s (%2$s).
ja_JP: ようこそ、%1$s（%2$s）。

en: Log out.
ja_JP: ログアウト.

en: Billing and Shipping address
ja_JP: 請求先および配送先住所

en: Your Cart
ja_JP: カート

en: Select the address that matches your card or payment method.
ja_JP: ご利用のカードまたはお支払い方法に合った住所を選択してください。

note: translators: %s is the order number
en: Order %s
ja_JP: 注文%s

note: translators: %s is the billing first name
en: Thank you %s!
ja_JP: ありがとう、%s!

en: Order status
ja_JP: 注文ステータス

en: Order updates
ja_JP: 注文ステータスの更新

en: You’ll get shipping and delivery updates by email.
ja_JP: メールで配送と配送の最新情報を入手できます。

en: Contact information
ja_JP: 連絡先情報

en: Shipping
ja_JP: 送料

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Your Cart is Empty
ja_JP: カートは空です

note: Description of the plugin/theme
en: Beautiful, conversion optimized checkout templates for WooCommerce.
ja_JP: WooCommerce用の美しい、変換に最適化されたチェックアウトテンプレート。
