Checkout for WooCommerce - en to ro translation catalogue (125 entries)

en: Order Submitted
ro: Comandă trimisă

en: Special Offer
ro: Ofertă Specială

en: Order Received
ro: Comandă primită

en: Welcome back
ro: Bine ai revenit

en: Method
ro: Metodă

en: Payment
ro: Plată

en: Close Cart
ro: Închide coș

en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version.
ro: Site-ul dvs. rulează o <strong>versiune nesigură</strong> de PHP care nu mai este compatibilă. Vă rugăm să vă contactați furnizorul de găzduire web pentru a actualiza versiunea PHP.

note: translators: %s - checkoutwc.com URL for documentation with more details.
en: <strong>Note:</strong> CheckoutWC is disabled on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Need help? Click here.</a>
ro: <strong>Notă</strong>: CheckoutWC este dezactivat pe site-ul dvs. până când rezolvați problema. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Aveți nevoie de ajutor? Faceți clic aici.</a>

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WordPress %s or later.
ro: CheckoutWC necesită WordPress %s sau o versiune ulterioară.

note: translators: %s - WordPress version.
en: CheckoutWC requires WooCommerce %s or later.
ro: CheckoutWC necesită WooCommerce %s sau o versiune ulterioară.

en: No thanks, just complete my order
ro: Nu, mulțumesc, completați-mi doar comanda

en: Your order is almost complete...
ro: Comanda dvs. este aproape completă...

en: Add this offer to your order and save!
ro: Adăugați această ofertă la comanda dvs. și economisiți!

en: Product not found
ro: Produsul nu a fost gasit

en: The date the last order for this product was placed, in the site's timezone.
ro: Data la care a fost plasată ultima comandă pentru acest produs, în fusul orar al site-ului.

en: Limit result set to products that are low or out of stock. (Deprecated)
ro: Limitați setul de rezultate la produsele care nu mai sunt în stoc sau care nu mai sunt în stoc. (Depreciat)

en: Search by similar product name or sku.
ro: Căutați după numele produsului similar sau după sku.

en: There was an error logging in. Please check your credentials and try again.
ro: Eroare la conectare. Verificați datele și încercați din nou.

en: Use Recommended
ro: Utilizare recomandată

en: Use Your Address
ro: Utilizați adresa dvs

en: Reenter Address
ro: Reintroduceți adresa

en: Use Existing Address
ro: Utilizați adresa existentă

en: Use recommended address instead?
ro: Folosiți în schimb adresa recomandată?

en: We're unable to verify your address, but found a close match.
ro: Nu am putut verifica adresa dvs., dar am găsit o potrivire apropiată.

en: We are unable to verify your address.
ro: Nu putem verifica adresa dumneavoastră.

en: Please confirm you would like to use this address or try again.
ro: Vă rugăm să confirmați că doriți să utilizați această adresă sau să încercați din nou.

en: You Entered
ro: Ați intrat

en: Recommended
ro: Recomandat

note: translators: %s is the postcode field label
en: Email address contains invalid domain name.
ro: Adresa de e-mail conține un nume de domeniu invalid.

note: translators: %s is the postcode field label
en: Please enter a valid %s.
ro: Vă rugăm să introduceți un %s valid.

en: Full name
ro: Nume complet

en: House number
ro: Numărul casei

en: Street name
ro: Numele străzii

en: Billing address
ro: Adresă de facturare

en: Logged in with PayPal. Please continue your order below.
ro: Logat cu PayPal. Vă rugăm să continuați comanda de mai jos.

en: You have been unsubscribed from our cart reminder emails.
ro: Ați fost dezabonat de la e-mailurile noastre de reamintire a coșului de cumpărături.

en: Complete Order
ro: Comandă finalizată

en: This order was abandoned and subsequently recovered.
ro: Această comandă a fost abandonată și ulterior recuperată.

en: Address Search
ro: Căutare adresă

en: Search for your address
ro: Căutați adresa dvs

en: Or enter address manually.
ro: Sau introduceți manual adresa.

en: Add Address Line 2
ro: Adăugați linia de adresă 2

en: Add Company
ro: Adăugați Compania

en: Pick up
ro: Ridicare

en: Ship
ro: Navă

en: Delivery method
ro: Metoda de livrare

en: Pickup locations
ro: Locații de preluare

en: Pick up in store
ro: Ridicați în magazin

en: Pickup Location
ro: Locație preluare

en: Pickup instructions
ro: Instrucțiuni de preluare

en: Usually ready in 1 hour.
ro: De obicei, este gata în 1 oră.

en: Usually ready in 2 hours.
ro: De obicei, este gata în 2 ore.

en: Usually ready in 4 hours.
ro: De obicei, este gata în 4 ore.

en: Usually ready in 24 hours.
ro: De obicei, gata în 24 de ore.

en: Usually ready in 2-4 days.
ro: De obicei, sunt gata în 2-4 zile.

en: Usually ready in 5+ days.
ro: De obicei, sunt gata în 5+ zile.

en: Review
ro: Recenzie

en: Congrats! You get free standard shipping.
ro: Felicitări! Aveți transport standard gratuit.

note: translators: %s is the amount remaining for free shipping
en: You're %s away from free shipping!
ro: Sunteți la %s distanță de transportul gratuit!

en: Please enter a valid phone number.
ro: Te rugăm să introduci un număr de telefon valid.

en: Please enter your first and last name.
ro: Vă rugăm să introduceți numele și prenumele dumneavoastră.

en: Shipping address
ro: Adresă de livrare

en: Please enter a new quantity:
ro: Introduceți o cantitate nouă:

en: 3-digit security code usually found on the back of your card. American Express cards have a 4-digit code located on the front.
ro: Codul de securitate din 3 cifre, de obicei, se găsește pe partea din spate a cardului. Cardurile American Express au un cod de 4 cifre situat în față.

en: Are you sure you want to remove this item from your cart?
ro: Sigur doriți să eliminați acest produs din coș?

en: Please enter a valid postcode / ZIP.
ro: Te rog introdu un cod poștal valid.

en: Continue to pickup
ro: Continuați să ridicați

en: Start with post/zip code or street
ro: Începeți cu codul poștal/zip sau strada

en: Shipping method
ro: Metodă de livrare

en: Apply
ro: Aplică

en: Have a promo code? Click here.
ro: Ai un cod promoțional? Click aici.

en: Promo Code
ro: Cod promoțional

en: Enter Promo Code
ro: Introduceți codul promoțional

en: Remove this item
ro: Sterge acest articol

en: Proceed to checkout
ro: Finalizează comanda

en: Continue shopping
ro: Continuați cumpărăturile

en: Edit
ro: Editeaza

en: Something went wrong. SendWP was not installed correctly.
ro: Ceva a mers prost. SendWP nu a fost instalat corect.

en: Ship to
ro: Livrare către

en: No shipping methods available
ro: Nu există metode de expediere disponibile

en: All transactions are secure and encrypted.
ro: Toate tranzacțiile sunt sigure și criptate.

en: Your order is free. No payment is required.
ro: Comanda ta e gratuită. Nu este necesară plata.

en: Same as shipping address
ro: La fel ca adresa de livrare

en: Use a different billing address
ro: Utilizați o adresa de facturare diferită

en: Return to cart
ro: Revenire la coș

en: Continue to shipping
ro: Continuați către livrare

en: Continue to payment
ro: Continuați spre plata

en: Review order
ro: Revizuire

en: Return to information
ro: Revenire la informații

en: Return to shipping
ro: Revenirea la livrare

en: Return to payment
ro: Revenirea la plată

en: Or
ro: Sau

en: Decrement
ro: Scădere

en: Increment
ro: Crestere

en: Unsubscribe
ro: Dezabonare

en: It looks like you already have an account. Please enter your login details below.
ro: Se pare că aveți deja un cont. Vă rugăm să introduceți detaliile de conectare de mai jos.

en: If you have shopped with us before, please enter your login details below.
ro: Dacă ați mai făcut cumpărături la noi, vă rugăm să introduceți datele de conectare de mai jos.

en: Or continue as guest
ro: Sau continuați ca invitat

en: No thanks
ro: Nu, multumesc

en: Show order summary
ro: Afișare sumar comandă

en: Hide order summary
ro: Ascunde rezumat comandă

en: Express checkout
ro: Comandă rapida

en: Information
ro: Informații

en: Order review
ro: Revizuirea comenzii

en: Already have an account with us?
ro: Ai deja un cont la noi?

en: Log in.
ro: Conectați-vă.

note: translators: %s: site name
en: Create %s shopping account.
ro: Creează %s cont de cumpărături.

en: If you do not have an account, we will create one for you.
ro: Dacă nu aveți un cont, vom crea unul pentru dvs.

note: translators: %1 is the customer's name, %2 is their email address
en: Welcome back, %1$s (%2$s).
ro: Bine ai revenit, %1$s (%2$s).

en: Log out.
ro: Deconectare.

en: Billing and Shipping address
ro: Adresă de facturare și livrare

en: Your Cart
ro: Coșul tău

en: Select the address that matches your card or payment method.
ro: Selectați adresa care se potrivește cu cardul sau cu metoda de plată.

note: translators: %s is the order number
en: Order %s
ro: Comanda # %s

note: translators: %s is the billing first name
en: Thank you %s!
ro: Vă mulțumesc %s!

en: Order status
ro: Status comandă

en: Order updates
ro: Actualizari comanda

en: You’ll get shipping and delivery updates by email.
ro: Veți primi actualizări privind expedierea și livrarea prin e-mail.

en: Contact information
ro: Date de contact

en: Shipping
ro: Transport

en: Login
ro: Autentificare

en: Your Cart is Empty
ro: Coșul este gol

note: Description of the plugin/theme
en: Beautiful, conversion optimized checkout templates for WooCommerce.
ro: Șabloane de plată frumoase, optimizate pentru conversie pentru WooCommerce.

note: Author of the plugin/theme
en: Objectiv
ro: Obiectiv
