WAD - en to ja translation catalogue (35 entries)

en: Action
ja: アクション

en: Add rules group
ja: ルールのグループを追加

en: Allows you to define which rules should be checked in order to apply the discount. Not mandatory.
ja: ルールを定義してください。

en: AND: All groups rules must be verified to have the discount action applied.
ja: ルールをANDもしくはORで設定

en: Disable on products and shop pages
ja: 商品ページで

en: Disables the display of discounted prices on all pages except cart and checkout
ja: カート以外で、値引き金額を非表示にする

en: Discount
ja: ディスカウント

en: Discount settings
ja: ディスカウント設定

en: Discounts
ja: ディスカウント

en: Edit discount
ja: 編集

en: End date
ja: 終了日

en: Evaluate per product
ja: 商品毎に計算する

en: Fixed amount off order subtotal
ja: 小計で固定金額で設定

en: Fixed amount off product price
ja: 商品毎に固定金額で設定

en: List of products the selected action applies on
ja: 選択されたアクションの商品リスト

en: New discount
ja: 新規登録

en: No discount found
ja: 未設定

en: No discount in the trash
ja: ゴミ箱の中に設定はありません

en: Not logged in
ja: ログインしていません。

en: OR: AT least one group rules must be verified to have the discount action applied.
ja: 一つのルールは設定が必要です

en: Percentage / Fixed amount
ja: パーセント/固定

en: Percentage off order subtotal
ja: 小計で％で設定

en: Percentage off product price
ja: 商品毎に%で設定

en: Percentage or fixed amount to apply.
ja: パーセントもしくは固定金額で適用する

en: Pro features
ja: Proの機能

en: Products list
ja: 商品リスト

en: Products Lists
ja: 商品リスト

en: Rule
ja: ルール

en: Rules
ja: ルールの定義

en: Rules groups relationship
ja: ルール（AND/OR）

en: Run the calculations of each product in the list independantly.
ja: 商品毎に計算します。

en: Save
ja: 保存

en: Start date
ja: 開始日

en: Type of discount to apply.
ja: 適用するアクション

en: View discount
ja: 表示
